Momente speciale pentru sectorul digital românesc la Ambasada României la Paris. Gala French Tech România a fost prilejul de a discuta despre inovație, antreprenoriat și despre oportunitățile economice generate de parteneriatul dintre România și Franța.
Pentru mine a fost și o ocazie de a revedea oameni pe care îi cunosc de mulți ani. Un cuvânt de apreciere pentru organizatorul evenimentului, Grégoire Vigroux, de care mă leagă aproape două decenii de prietenie, încă din perioada în care lucram împreună în presă. Mă bucur să văd cât de mult a contribuit la dezvoltarea relațiilor economice și a ecosistemului de inovare dintre cele două țări.
Evenimentul a avut loc în prezența doamnei Ioana Bivolaru, ambasadoarea României în Franța, și a numeroși reprezentanți ai companiilor și ai mediului de afaceri din România și Franța.
Cu această ocazie, mi-am deschis și un cont pe eYOU, o platformă socială europeană dezvoltată în România (https://eyou.social/u/negrescuvictor). Cred că Europa trebuie să susțină mai mult inițiativele digitale create aici și să investească în propriile sale soluții tehnologice.
România are oameni talentați, idei bune și capacitatea de a construi proiecte competitive la nivel european și global. Astfel de întâlniri sunt o dovadă că avem toate motivele să fim încrezători în acest potențial.



