În zilele de vineri, sâmbătă și duminică, pompierii militari au gestionat peste 5.000 de solicitări primite din partea populației, ce au constat în acordarea măsurilor de prim ajutor, stingerea incendiilor și operațiuni destinate protecției comunităților.
În aceste trei zile, aproximativ 4.000 de persoane care au avut nevoie de asistență medicală de urgență au primit ajutorul echipajelor SMURD.
Concomitent cu misiunile de asistență medicală, în această perioadă, echipajele de stingere au acționat pentru lichidarea celor 311 incendii izbucnite în diverse zone ale țării, prevenind astfel extinderea flăcărilor la vecinătăți și limitând pagubele materiale.
De asemenea, în acest weekend, colegii noștri au intervenit la aproximativ 700 de misiuni în sprijinul comunităților, printre care se numără salvarea persoanelor și animalelor din medii ostile vieții, incidente din domeniul CBRN și alte situații de urgență care puteau pune în pericol
viața și bunurile cetățenilor.
Totodată, în această perioadă, salvatorii au gestionat și 22 de situații pentru extragerea victimelor din autoturismele avariate ca urmare a accidentelor rutiere.
Tot în tot acest interval, 27 de persoane aflate în situații critice au fost salvate datorită răspunsului optim furnizat de către echipajele operative.
De asemenea, în ultimele 24 de ore, s-au înregistrat efecte hidrometeorologice în 14 localități din 6 județe ( AR, BH, CS, HR, SM și TM ), unde colegii noștri au intervenit pentru evacuarea apei din 1 curte, 4 beciuri/subsoluri (1 instituție publică – Spitalul Municipal Marghita/BH),
pentru îndepărtarea unor elemente de construcție de la 2 imobile și pentru degajarea a 36 copaci și 2 stâlpi de electricitate prăbușiți pe carosabil, fiind avariate 4 autovehicule.
O situație deosebită s-a înregistrat în localitatea Marghita din județul Bihor, unde din cauza vântului puternic mai multe cabluri de electricitate s-au rupt și au căzut pe 1 autoturism în care se aflau 4 persoane. Pasagerii au fost evacuați din autoturism în condiții de siguranță și nu au necesitat îngrijiri medicale.
În ceea ce privește protecția populației, în acest weekend, au fost transmise 93 de mesaje de avertizare prin intermediul sistemului RO-ALERT, majoritatea dintre acestea pentru semnalarea prezenței animalelor sălbatice (urși), în proximitatea comunităților din mai multe
județe.
Nu uitați! Siguranța începe cu prevenția!
Pentru siguranța dumneavoastră și a celor dragi, fiți prevăzători și consultați sursele oficiale de informare!
Accesați platforma națională de pregătire pentru situații de urgență, disponibilă la adresa https://fiipregatit.ro și descărcați, gratuit, aplicația DSU, care oferă informații utile despre prevenirea și gestionarea situațiilor de urgență, din App Store sau Google Play.
Serviciul Informare și Relații Publice


