SănătatePrima Întâlnire de Lucru pentru Noua Secție Externă a...

Prima Întâlnire de Lucru pentru Noua Secție Externă a INRMFB la Moinești: Un Pas Major Spre Modernizare

-

- Advertisment -

Moinești, 20 mai 2024 – Astăzi a avut loc un eveniment de importanță istorică pentru municipiul nostru: prima întâlnire de lucru dedicată realizării noii secții externe a Institutului Național de Recuperare, Medicină Fizică și Balneoclimatologie (INRMFB). În cadrul întâlnirii au participat domnul Adrian Miulescu, managerul INRMFB, primarul municipiului Moinești, domnul Valentin Vieru, și echipa de arhitecți desemnată pentru elaborarea studiilor de fezabilitate și a Proiectului Tehnic (PT).

Un Pas Major Spre Dezvoltare și Modernizare

Acest proiect reprezintă un pas esențial în modernizarea infrastructurii medicale din Moinești, având ca scop principal îmbunătățirea serviciilor medicale și a sănătății publice. În cadrul întâlnirii, s-au discutat principalele etape și obiective strategice pentru asigurarea unei implementări eficiente și rapide.

Primarul Valentin Vieru a subliniat importanța acestui proiect pentru comunitate: „Această inițiativă va transforma orașul nostru într-un centru medical de excelență, oferind servicii de înaltă calitate și contribuind semnificativ la îmbunătățirea sănătății publice. Este un moment de mândrie pentru noi toți.”

Echipa de Arhitecți – Cheia Succesului

Echipa de arhitecți, cunoscută pentru inovația și profesionalismul său, a prezentat conceptele preliminare și soluțiile tehnice pentru noua secție externă a INRMFB. Aceștia au fost selectați în urma unui proces riguros, bazat pe criterii de excelență și experiență.

Adrian Miulescu, managerul INRMFB, a declarat: „Suntem încântați de colaborarea cu această echipă de arhitecți și de sprijinul autorităților locale. Ne dorim să creăm un spațiu medical care să răspundă nevoilor pacienților și să ofere condiții optime pentru recuperare și tratament.”

Beneficiile pentru Comunitate

Noua secție externă a INRMFB va aduce multiple beneficii pentru locuitorii din Moinești și din zonele învecinate. Aceasta va include facilități moderne, personal medical specializat și o gamă variată de servicii de recuperare și reabilitare. Pe lângă beneficiile medicale, proiectul va genera noi locuri de muncă și va stimula economia locală.

Următorii Pași

După această întâlnire, echipa de proiect va continua elaborarea studiilor de fezabilitate și a documentației tehnice. Lucrările de construcție sunt programate să înceapă cât mai curând posibil, cu o estimare de finalizare în termen de trei ani. Noua secție externă a INRMFB va deveni un pilon important al sistemului de sănătate din România.

Concluzie

Ziua de astăzi marchează un început promițător pentru viitorul medical al Moineștiului. Cu sprijinul autorităților locale, al echipei de arhitecți și al INRMFB, suntem încrezători că acest proiect va aduce o schimbare semnificativă în viața comunității noastre. Rămâneți alături de noi pentru a urmări progresul acestui proiect de importanță majoră și pentru a celebra împreună fiecare pas înainte în transformarea Moineștiului într-un centru medical de referință.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Ultimele articole

Participarea secretarului de stat Daniela Gîtman la Reuniunea miniștrilor afacerilor externe și la Summitul Procesului de Cooperare din Europa de Sud-Est

Secretarul de stat pentru afaceri europene Daniela Gîtman a participat joi, 13 iunie 2024, la Reuniunea miniștrilor afacerilor externe...

Efectele meteo înregistrate în ultimele 24 de ore 

Încă de la intrarea în vigoare a prognozelor emise de meteorologi, pompierii salvatori din județele aflate sub incidenta acestora...

Concours Mondial de Bruxelles în premieră în Romania 

Reprezentanții celui mai mare concurs internațional de vinuri la nivel mondial, Concours Mondial de Bruxelles, au ales România ca...

Mesajul lui Nicolae Ciucă de Ziua Eroilor

Astăzi, de Ziua Eroilor, am participat la ceremonia de la Mormântul Ostașului Necunoscut, unde am adus un omagiu sacrificiului...
- Advertisement -spot_img

Polițiștii IPJ Brașov – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice pun în aplicare, 50 de mandate de percheziție domiciliară și 6 ordonanțe de ridicare...

La data de 13 iunie 2024, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Brașov - Serviciul de Investigare a Criminalității Economice...

Procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Arad au dispus reținerea pentru o perioadă de 24 de ore a 2 inculpați, cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunii...

La data de 12.06.2024, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Arad...

Must read

You might also likeRELATED
Recommended to you