Experiențele directe și cele secundare din viața noastră politica ne-au indus greșit ideea ca a fi intr-o relație partenerială înseamnă monogamie însă percepția s-a schimbat foarte mult și poate fi interpretata și ca fiind cu câte un partener pe rând . Azi trăim momentul unei anarhii relaționale și parteneriale in care suntem gata sa ne dam mâna pentru beneficii de scurta durata și pentru a ne atinge interese de grup și personale . Sper ca electoratul sa conștientizeze aceste aspecte și sa iasă din lentoarea indusa in care se găsește de atâția ani .
Pe măsura ce am participat la astfel de discuții parteneriale între entități cu convingeri si principii diferite cel puțin la nivel declarativ , nu am reușit sa ma dumiresc dacă partenerii care își iau un astfel de angajament sunt atașați emoțional sau mimează buna înțelegere .
Oricum astazi constatam cu stupoare ca unul a devenit scutier pentru vectorii de imagine iar celălalt un mare constatator uitat de mai toată lumea. Se pare ca sa ai mai multe relații politice consensuale înseamnă iubire . Da , știu , poliamorul politic nu este același lucru cu adulterul însă ……
O relație consensuala non monogama nu presupune automat căsătoria la vedere , însă poate ușura calea spre o negociere de succes.
Am aflat de curând ca poligamia politica din spatele ușilor se bazează pe loialitate , încredere , onestitate și respect . Sa dam mâna și sa ne rezolvam problemele personale și de grup ca cine știe ce va mai fi. Sa nu ne mai certam ca prostii ca profita alții. Hai sa nu ne mai omoram între noi ca nu da bine …. Citate celebre.