Site icon Mesagerul Național

Ministerul Sănătății -noul Centru de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei Zerlendi din cadrul Institutului Național de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” din Capitală.

Ministerul Sănătății a efectuat plata sumei de 154.959.461,65 lei către constructor, prin intermediul Primăriei Sectorului 4 pentru finalizarea lucrărilor la noul Centru de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei Zerlendi din cadrul Institutului Național de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” din Capitală.

​ Ce va aduce nou Centrul Zerlendi?

​Noua unitate medicală reprezintă una dintre cele mai importante investiții din domeniul tratării bolilor pulmonare din România și va dispune de:

​ 115 paturi pentru spitalizare continuă;

Bloc operator modern cu 3 săli de operație;

​ Laboratoare de ultimă generație și spații dedicate cercetării și învățământului medical;

​ Sistem digital integrat și interoperabil cu principalele platforme din sistemul de sănătate.

​Muncitorii sunt pe șantier și lucrează în ritm susținut pentru respectarea termenelor asumate, obiectivul fiind finalizarea investiției până la sfârșitul lunii august.

​Proiectul este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 12 – Sănătate, Investiția 3 „Spitale publice”, cu un sprijin suplimentar consistent asigurat de la bugetul de stat prin Ministerul Sănătății.

Exit mobile version